از سایه‌ها

سایه شامل همه آن ویژگی‌هایی ست که ما سعی درمخفی کردن آنها داریم.

 همه آن جنبه‌های تاریکی را در بر دارد که باور داریم از نظر خویشان و دوستان و از همه مهم‌تر خود ما قابل قبول نیستند.

 این سایه (نیمه تاریک وجود) در اعماق آگاهی‌مان دفن شده‌اند در معرض دید ما و سایرین نیست. همواره پیام‌هایی از این سایه دریافت می‌کنیم شامل :«من عیب و ایرادی دارم... من خوب نیستم... من دوست‌داشتنی نیستم...  من بی‌ارزش هستم و ...»

بسیاری از ما این پیام‌ها را باور می‌کنیم و اعتقاد داریم با نگاه به وجود خود با موجودی وحشتناک روبرو خواهیم شد و از ترس دیدن این موجود وحشتناک از نگاه دقیق به خود طفره می‌رویم. به جای سرکوب کردن سایه‌هایمان باید بپذیریم که این جنبه‌ها در ما وجود دارند و به ما تعلق دارند.

 لازاریس میگوید: «راه حل در سایه نهفته است، سایه راز تغییر و دگرگونی را در بر دارد. تحولی که می‌تواند در سطح سلولی اثر گذارد و DNA را تغییر دهد.»

 سایه شخصیت اصلی ما را در بر می‌گیرد. سایه ارزشمندترین موهبت‌های ما را داراست. در روبرو شدن با این ویژگی‌هاست که آزاد می‌شویم تا وجود یکپارچه و شکوهمند خود را اعم از نیک و بد، تاریک و روشن را تجربه کنیم. با پذیرفتن تمامی شخصیت خود این امکان را پیدا می‌کنیم که اعمال‌مان را آزادانه در این جهان انتخاب کنیم.

 این سایه‌های ما هستند که ما را آموزش می‌دهند و راهنمایی می‌کنند. آنها کل وجودمان را به ما عطا می‌کنند. باید این ویژگی‌ها را کشف و آشکار کنیم. زمانی که با سایه خود آشتی کنیم زندگی‌مان همچون کرم ابریشمی که به پروانه تبدیل شده زیبا و دگرگون می‌شود و دیگر احتیاجی نیست وانمود کنیم کس دیگری هستیم و یا ثابت کنیم دارای وجود شایسته‌ای هستیم.

 خداوند در کتاب « گفتگو با خدا»  نوشته دونالد والش  می‌گوید : «احساس عشق کاملا به رنگ سفید شبیه است. بسیاری گمان می‌کنند که سفید به معنای بی‌رنگی‌ست در حالی که سفید تمامی رنگ‌ها را در بر دارد. سفید از ترکیب همه رنگ‌ها ایجاد می‌شود و به همین ترتیب عشق نیز از فقدان احساساتی از قبیل  تنفر‌، خشم، شهوت، حسادت، پنهان‌کاری نیست، بلکه حاصل جمع تمامی احساس‌هاست. حاصل جمع هر آنچه که هست.»

 

یونگ می‌گوید: « من ترجیح می‌دهم کامل باشم تا خوب!!!»

 

/ 2 نظر / 39 بازدید
محبوبه

خوب بود خیلی [لبخند]